Sycylijskie klopsiki z chleba. Przepisy pełne słońca

 

Sycylia jest metaforą – słowa Leonardo Sciascia idealnie mówią o wyspie, która uwodzi różnorodnością. To dziedzictwo wszystkich, którzy w ciągu wieków żeglowali przez Morze Śródziemne. Kto czytał Sycylisjkie lwy Stefanii Auci, ten wie.

W sycylijskich krajobrazach znajdziemy skomplikowaną historię wyspy. Jej kontrasty widać, kiedy poznamy ją bliżej. Wschód i Zachód, turyści i uchodźcy, mafia i praworządność, historia i nowoczesność.

O złożonej naturze sycylijskiego świata i sycylijskiej duszy doskonale napisał Jarosław Mikołajewski w poetyckiej opowieści Czerwony śnieg na Etnie.

Wegetariańska Sycylia z kolei to fascynujący kulinarny kawałek świata, który smakujemy strona po stronie dzięki  Francesce Maugeri Holmström i Louise Malmros Manfrinato. Autentyczne domowe receptury pachną słońcem i wyspą.

 

 

Polpette di pane
Sycylijskie klopsiki z chleba to przepis, w którym wykorzystujemy czerstwy chleb, który został i nie może się zmarnować, wspaniałą pomidorową passatę, bazylię i cudowne sery. To kuchnia, która z tego co jest pod ręką, podaje najlepsze danie i każe smakować je nieśpiesznie. Tak jak całą wyspę.

dla 4 osób
500 g czerstwego chleba bez skórki ( użyłam domowych czerstwych bułek)
trochę mleka – wlałam pół szklanki, pieczywo nie może być rzadkie
1 jajko
100 g startego parmezanu ( lub pecorino)
1 pęczek posiekanej zielonej pietruszki
2 ząbki czosnku
100 g sera fontina, pokrojonego w kostkę
500 ml passaty pomidorowej ( u mnie domowa, którą przygotowuję z uwielbieniem)
kilka gałązek bazylii
oliwa EV
sól i pieprz do smaku

Podziel chleb na małe kawałki, zalej niewielką ilością mleka i odczekaj, aż pieczywo zmięknie.
Potem rozgnieć je na papkę, dodaj roztrzepane jajko, parmezan, ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, dopraw solą i pieprzem.
Uformuj z masy niewielkie kulki, w środku każdej z nich umieść kawałek sera fontina.

Drobno posiekaj drugi ząbek czosnku i podsmaż w dużym rondlu na 3 łyżkach oliwy. Dodaj passatę, listki bazylii, dopraw solą i pieprzem, a potem gotuj na malutkim ogniu przez 10 minut.
Włóż klopsiki do sosu i gotuj powolutku jeszcze przez około 30 minut ( gotowałam 15 minut).

* Czerwony śnieg na Etnie – J. Mikołajewski, P. Smoleński
* Sycylijskie Lwy – S. Auci
* Wegetariańska Sycylia – Francesca Maugeri Holmström, Louise Malmros Manfrinato, Wydawnictwo Buchmann

24 thoughts on “Sycylijskie klopsiki z chleba. Przepisy pełne słońca

  1. Ja bardzo lubię te kulki chlebowe. moja gospodyni jak nie chciała robić kulek to z tego samego sposobu robiła taką oszukaną pizzę. Wykładała wszystko na blaszkę, rozgniatała i zapiekała w piekarniku. Smaku tych rzeczy nie da się zapomnieć.

    • Post Author Amber

      Kasiu,
      mnie smakują te klopsiki bardzo. Wiele razy je jadłam na Sycylii, ale nigdy nie robiłam sama. Dlatego tym razem mam je na własnym talerzu. Cudownie !

  2. ciekawy pomysł na nie drogie chyba danie ale także na nie marnowanie chleba:)

  3. Na pewno jest się czym zainteresować, jeśli weźmie się pod uwagę ten przepis.

  4. Ulubione smaki, prosto i bardzo pysznie! Porywam talerz!

  5. O jej z chleba 🙂 Nie wpadłabym na to. Pysznie wyglądają

  6. Jakim serem ogólnie dostępnym zastąpić podany ser?
    Ewa

  7. Chodzi o fontina

  8. Velaris' Library Kinga

    Nie miałam jeszcze okazji zajadać takich wspaniałości. Zapisałam sobie do zakładek, bo mam kilka takich kromek chleba, więc w ciągu tygodnia będę mogła poeksperymentować.

  9. A widzisz, znów dowiedziałam się czegoś nowego. Nie wpadłabym na pomysł zrobienia klopsików z chleba. Ciekawy pomysł. Naprawdę. Muszę kiedyś wykorzystać ten przepis 🙂

    • Post Author Amber

      Żyć nie umierać,
      to wspaniale poznawać nowe rzeczy. Klopsiki są przepyszne, zrób je koniecznie.

  10. Już z wyglądu widzę, że prezentują się bardzo smacznie.

  11. Nie pomyślałabym, że nawet z czerstwego chleba można stworzyć takie przysmaki i skomponować tak aletyczne danie!

  12. Ten przepis na sycylijskie klopsiki z chleba, znane jako “Polpette di pane,” to prawdziwa uczta dla miłośników kuchni włoskiej. Wykorzystanie czerstwego chleba, który często zostaje bezużyteczny, jest nie tylko ekonomiczne, ale także smaczne. Oto mój komentarz:

    To danie to prawdziwa oda dla smaku i tradycji kuchni sycylijskiej. Wykorzystanie czerstwego chleba, który nabiera nowego życia jako pulpa w klopsikach, to znakomity przykład zero waste w kuchni. Dodatek sera fontina w środku sprawia, że każdy klopsik jest pełen smaku i konsystencji. Sos pomidorowy z bazylią to idealne towarzystwo dla tych klopsików, nadając im soczystości i wyrazistego smaku.

    To danie idealnie oddaje ducha Sycylii, gdzie tradycja kulinarnej prostoty łączy się z wybornymi smakami. Gotowanie w duchu “slow food” i delektowanie się każdym kęsem to właśnie to, co sprawia, że kuchnia włoska jest tak uwielbiana na całym świecie. Polecam to danie wszystkim miłośnikom kulinarnych podróży przez smaki i aromaty Włoch. Buon appetito!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *