Pumpkin spice – przyprawa dyniowa, która nie ma w składzie nawet odrobiny dyni, ale jest doskonałą mieszanką korzennych przypraw i idealnie pasuje do dań z dynią ( i nie tylko). Bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych i krajach anglojęzycznych. Dla mnie ostro konkuruje z francuską mieszanką korzenną Quatre epices, która ma w składzie dodatkowo pieprz . Niestety w Polsce niedostępna w sprzedaży, ale możliwa do przygotowania w domu.
Pumpkin spice jest cudownie aromatyczna i bardzo sensualna – rozgrzewa, otula aromatami i dodaje ciepła.
proporcje na mały słoiczek ( warto od razu zrobić razy trzy)
3 łyżki cynamonu
1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej (najlepiej startej na świeżo)
2 łyżeczki mielonego imbiru
1 łyżeczka ziela angielskiego (6 ziaren ziela angielskiego)
1,5 łyżeczki mielonych goździków (10 goździków)
1 ziarno kardamonu ( ziarenka ze środka) – opcjonalnie
Do miseczki zetrzyj na tarce gałkę muszkatołową. W moździerzu utłucz na proszek ziele angielskie, ziarenka kardamonu i goździki. Wymieszaj ze sproszkowanym imbirem, cynamonem i startą gałką muszkatołową. Przesyp do słoika, szczelnie zakręć pokrywkę i przechowuj przyprawę w zaciemnionej szafce. Używaj do dań z dynią, sosów, ciast i deserów.
* Kiedy chcę zrobić pumpkin spice bardzo szybko, kupuję gotowe zmielone przyprawy marki KOTÁNYI. Ale te mielone na świeżo dają bardziej aromatyczny proszek.
Ja lubię dyni e na słodko, więc pewnie zamiast imbiru dodałabym cynamonu.
Moniko, przecież tu jest cynamon.
Mimo moich miliona prób i doceniania wartości odżywczych i zdrowotnych dyni – nie jestem w stanie jej jeść. W żadnej postaci – ani na słodko, ani na słono, ani jako zupę… Aż żałuję. A może rzeczywiście to, co jadłam – było niewłaściwie przyprawione? Może podejmę jeszcze jedną próbę?
Krystyna, podejmij. Może tak być.
dodatek ziela angielskiego mnie tu zaskoczył, składem trochę przypomina mi masala czaj:)
czerwonafilizanka, w pumpkin spice zawsze jest ziele angielskie. To klasyka.