Kiedy robisz przetwory z pomidorów – przecier, ketchup lub passatę, nigdy nie wyrzucaj skórek! Zrób ocet pomidorowy.
Ocet pomidorowy to prawdziwy rarytas wśród octów. Ma aromatyczny, słodkawy smak pomidorów dojrzewających w letnim słońcu. Doskonale sprawdza się do dań, gdzie pożądana jest delikatna i wytrawna nuta pomidorów. To prawdziwy smak słonecznego lata.
Ocet pomidorowy znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Wspaniale smakuje z warzywami, zupami oraz sałatkami, zwłaszcza w tych, gdzie są świeże pomidory. Świetnie sprawdza się jako dodatek do sosów, dipów, pesto i marynat. Idealnie podkreśla smak potraw kuchni śródziemnomorskiej oraz ryb. Ocet pomidorowy nadaje daniom niepowtarzalnego smaku i aromatu. Można porównać go do dobrego oleju, gdyż jest doskonałym nośnikiem smaków i przypraw.
Ocet ze skórek pomidorowych
1 szklanka skórek z pomidorów eko
2 łyżki cukru trzcinowego bio
500 ml wody źródlanej
Skórki z pomidorów przekładam do wyparzonego słoja, wsypuję cukier i zalewam wodą. Od góry powinna znajdować się kilkucentymetrowa przestrzeń – 4 – 5cm.
Słój zakrywam lnianą serwetką lub pokrywką i odstawiam na miesiąc. Codziennie łyżką mieszam zaczyn na ocet – mieszam dwa razy. Kiedy fermentacja się uspokoi, a fusy opadną na dno słoja, przecedzam ocet przez gazę i zlewam do butelek. Odstawiam na kolejny miesiąc aby ocet dojrzał. Stanie się też klarowny.
Ocet pomidorowy posiada szereg prozdrowotnych właściwości, dlatego powinniśmy włączyć go do codziennej diety. Zalecany jest dla osób zmagających się z chorobami krążenia, gdyż likopen zawarty w pomidorach przyczynia się do wolniejszego dokładania blaszek miażdżycowych oraz obniża ciśnienie krwi. Ponadto, rekomendowany jest osobom chorującym na anemię, ponieważ zwiększa wchłanianie niehemowego żelaza. Ocet z pomidorów powinien również znaleźć się w diecie diabetyków ze względu na niski indeks glikemiczny.
Lubię bardzo takie wykorzystywanie resztek w kuchni i często taką metodę stosuję u siebie 🙂
Wędrówki po…, tym bardziej, że to w przypadku skórek z pomidorów bardzo zdrowe wykorzystanie.
Super, podoba mi się ten ocet 🙂
kulinarna gosia, mnie tym bardziej się podoba.
Nigdy jeszcze nie korzystałam z takiego octu. Ciekawa jestem jego smaku i wpływu na potrawy.
Bernadeta, w takim razie spróbuj. Ja korzystam z różnych octów smakowych.
Uwielbiam zero waste, ale czuję się totalnie zaskoczona,bo o tym jeszcze nie słyszałam! Wiem, że można przygotować przyprawę ze skórek suszoną i dodawać ją do sałatek, ale ocet dla mnie jest całkowitym zaskoczeniem… tym miłym zaskoczeniem.
Kasiu, a ja kolejny sezon go popełniam…wiedząc, jaki jest zdrowy!
nie wiedziałam że coś takiego jest, pomidory czekają na przerobienie więc podrzucę mamie przepis i wypróbujemy
Marysiu, coś ocet pomidorowy istnieje od zawsze. Możesz go zrobić sama, bez mamy.
Nigdy nie słyszałam o takim occie. Spróbowałabym go zrobić
Asiu, to nic trudnego. Polecam.
oj tak likopen dobry składnik odżywczy, zdecydowanie. Nie wiedziałam że z pomidorów można zrobić ocet.
czerwonafilizanka, ocet z pomidorów jest super!
Pierwszy raz słyszę o pomidorowym occie. Jednak to prawda że człowiek uczy się całe życie. Dzięki za przepis. Na pewno go wykorzystam.
Żyć nie umierać, w takim razie to jest dla Ciebie pożyteczny wpis.
Kocham żywe octy! Tego jeszcze nie robiłam, ale pewnie zrobię.
Anno, koniecznie. To ocet VIP!