Niektóre osoby uwielbiają kawę zbożową i regularnie spożywają ten napój, a inni traktują ją jako wybrakowany zamiennik zwykłej kawy i sięgają po nią tylko w ostateczności. Jak jest naprawdę? Czy warto mieć w domu takie produkty jak naturalna kawa zbożowa i regularnie podawać ją domownikom? A może polska kawa zbożowa nie jest najlepszym wyborem? Tego dowiesz się z naszego poradnika, w którym opisano wszystkie najważniejsze informacje na temat kawy zbożowej.
- Jaki skład ma dobra kawa zbożowa?
- Czy warto pić kawę zbożową?
- Najważniejsze właściwości kawy zbożowej
- Jak przyrządzać kawy zbożowe?
- Która naturalna kawa zbożowa ma najlepszy smak?
Znajdziesz tu również informacje o najczęściej wybieranych rodzajach kawy (nie każdy wie, że obecnie producenci oferują różne kawy zbożowe, które różnią się przede wszystkim rodzajem bazowych ziaren oraz innymi składnikami) oraz przydatne akcesoria i dodatki, dzięki którym przyrządzona w domu kawa zbożowa będzie jeszcze lepsza.
Jaki skład ma dobra kawa zbożowa?
Pierwsza naturalna kawa zbożowa w Polsce produkowana była we Włocławku już w 1818 roku. Ze względu na problemy z dostępem do “prawdziwej” kawy (a więc takiej, która zawiera kofeiny w dużej ilości) w czasach PRL-u, kawę zbożową zaczęto postrzegać nie jako napój pełen substancji odżywczych, ale jako tańszy i łatwo dostępny zamiennik. Dokładny skład w kawie zbożowej zależy od receptury, którą stosuje producent. Bez względu na to, który rodzaj wybierzesz, znajdziesz w nim jakiś rodzaj ziaren zbóż (może to być żyto, pszenica, orkisz lub jęczmień), bo właśnie z takich prażonych ziaren uzyskuje się pyszną kawę. Dodatkowo w kawie zbożowej znajdziemy różne dodatki, dzięki którym kawa orkiszowa będzie miała jeszcze więcej cennych składników odżywczych i niepowtarzalny smak. Najczęściej stosowane dodatki to między innymi cykoria, burak, łubin, figi, żołędzie oraz melisa.
Czy warto pić kawę zbożową?
Dzięki unikaniu sztucznych aromatów oraz stosowaniu wielu naturalnych składników kawa zbożowa ma korzystne właściwości. Oczywiście, jeżeli chce się je u siebie zaobserwować, należy regularnie sięgać po ten napój. Jej właściwości są jednak bardzo pożądane, więc warto to robić. Co ważne, kawę mogą pić zarówno osoby młode, jak i starsze. Dzięki temu, że kawa pozwala obniżyć poziom cholesterolu, warto ją regularnie parzyć i włączyć do codziennej diety. Dodatkowym argumentem za tym, aby ją spożywać, jest to, że pozwala usprawnić działanie całego układu nerwowego. Jakby tego było mało, zawarty w niej błonnik wpływa korzystnie na organizm. Jak widać z różnych względów, należy spożywać taką kawę, bo jest nie tylko dobra i ma wyjątkowy aromat, ale też jest zdrowa.
Najważniejsze właściwości kawy zbożowej
Właściwości kawy zbożowej powinny przekonać smakoszy do sięgnięcia po ten napój, szczególnie, że jeżeli wybierze się produkt bez niepotrzebnych dodatków, to kawa zbożowa może być spożywana nawet przez kobiety w ciąży oraz karmiące matki. Przede wszystkim napój nie zawiera kofeiny, więc nie trzeba się martwić o to, że dziecko otrzyma ją wraz z mlekiem. Warto oczywiście wypróbować różne warianty kawy, aby trafić na swój smak. Wówczas każda filiżanka będzie nie tylko traktowana jako dobra i niskokaloryczna możliwość napicia się czegoś dobrego, ale też napój będzie dobrze działał na trawienie. Jeżeli ktoś nie lubi skomplikowanych przepisów i na przykład z tego powodu unika gotowania, to z pewnością będzie zaskoczony tym, jak łatwo można zaparzyć dobre mieszanki kawy zbożowej. Tak naprawdę nie trzeba nawet niczego kupować, aby można było przystąpić do spożywania napoju i uzyskać idealny smak. Wszystkie informacje na temat zaleceń związanych z tym, ile filiżanek można dziennie wypić lub jak krok po kroku przygotować napój, są zazwyczaj dostępne na opakowaniu. Warto się z nimi zapoznać, aby zyskać pewność, że wszystkie wartości odżywcze zostaną zachowane.
Jak przyrządzać kawy zbożowe?
Kawę zbożową powinno się zaparzać przez około pięć minut. Można do tego wykorzystać zarówno wodę, jak i mleko. Wybierając mleko, można uzyskać smak, który będzie bardziej delikatny i wielu osobom kojarzy się z dzieciństwem. Jeżeli nie wiesz, które rozwiązanie wybrać, zawsze możesz postawić na przysłowiowy złoty środek i zaparzyć kawę z wodą, a następnie dolać do niej mleka. W celu poprawienia smaku wiele osób dodaje cukru, ale w tym przypadku zawsze warto starać się ograniczać jego ilość w spożywanych napojach oraz potrawach. Lepiej od początku przyzwyczajać się do picia kawy bez cukru, co początkowo może wydawać się trudne, ale za to na pewno będzie zdrowsze.
Która naturalna kawa zbożowa ma najlepszy smak?
Największy wybór kaw zbożowych w torebkach lub sypkich można znaleźć w sieci, podobnie jak wszystkie potrzebne akcesoria do kawy. Mogą to być między innymi filtry do ekspresu (jeżeli zamiast zalewać kawę wrzątkiem, wolałbyś zaparzyć ją tak, jak w przypadku tradycyjnej kawy). Do tego dochodzą dzbanki (na kawę i mleko), w których można wystawić przygotowany napój na stół, aby goście lub członkowie rodziny mogli się nim częstować.
Fajnie, że poruszyłaś ten temat. Nidy nie interesowałam się głębiej kawą zbożową, ponieważ jej nie piję, ale kto wie – może się przekonam?
Cztery fajery, ja od czasu do czasu piję. Robię sobie detox od tradycyjnej kawy. To bardzo dobrze mi robi.
Od wielu lat chętnie piję kawę zbożową, warunkiem jest jej klasyczna wersja.
Izabela, pijesz jak chcesz. Każdy ma swój ulubiony smak.
lubię kawę zbożową i chętnie po nią sięgam, na pewno sprawdzę ofertę allegro 🙂
Koralina, świetnie. Warto.