Chlebowe kule na zakwasie. Lutowa Piekarnia

 

Te wspaniałe mini chlebki bardzo nam przypadły do smaku. Piekłam je dwa razy. Za pierwszym podejściem zrobiłam sześć według przepisu i zniknęły prawie że od razu na sobotnie śniadanie. Głodnych domowego chleba trzeba było nakarmić. Te ze zdjęć to drugie wypiekanie, z połowy porcji. Wreszcie mogliśmy urządzić sobie pyszną niedzielną degustację we dwoje. Chlebki są mięciutkie, z puszystym środkiem i chrupiącą skórką.

Mini boulles na zakwasie
Przepis ze strony weekend bakery

6 mini chlebków
dzień 1 – 22.00 Przygotuj starter i pozwól aby fermentował przez 12 godzin w temperaturze pokojowej

100 g mąki chlebowej ( u mnie Manitoba)
80 g mąki pełnoziarnistej
106 g wody
36 g zakwasu

Przygotuj starter, rozpuszczając 36 gramów aktywnego zakwasu w 106 gramach wody i dodając 100 gramów mąki chlebowej i 80 gramów mąki pełnoziarnistej. Mieszaj, aż się połączy i zakończ, zagniatając ciasto ręcznie, aż uzyskasz kulę (około jednej minuty). Umieść kulę ciasta w misce i przykryj folią spożywczą i pozostaw do wyrośnięcia na 12 godzin w temperaturze pokojowej.

dzień 2 – 10.00 Wyrób  ciasto

Zakwas z dnia 1 – łącznie 322 g
720 g mąki chlebowej ( u mnie 500 g Manitoby i 220 g Mulino Caputo Tipo 1)
470 g wody
15 g soli

Rozgrzej piekarnik do 235 ºC – na którym etapie rozgrzejesz piekarnik zależy od tego, ile czasu zajmie nagrzanie piekarnika, niektóre zajmują 30 minut, niektóre z kamienną podłogą znacznie dłużej, do dwóch godzin. Czas przygotowania od tego momentu do momentu, gdy chleb faktycznie trafi do piekarnika, wynosi około 4,5 godziny! Więc możesz rozgrzać piekarnik na późniejszych etapach tego przepisu, ale upewnij się, że jest dobrze nagrzany.

Rozpuść odrobinę zakwasu w wodzie, której zamierzasz użyć. Ułatwi to połączenie składników. Umieść zakwas i mąkę w misce miksującej i dodaj 2/3 wody. Teraz zacznij mieszać i stopniowo dodawaj resztę wody i pozwól, aby ciasto się połączyło (zobacz, czy potrzebujesz całej wody, czy nawet trochę więcej, w zależności od użytej mąki). Mieszaj tylko przez 1 minutę, aż uzyskasz kudłatą masę (jak to nazywa Hamelman). Pozostaw w misce do mieszania, przykryj i pozostaw na 30 minut. Ten proces nazywa się autolizą.

 

 

Po fazie autolizy równomiernie rozprowadź sól na wierzchu ciasta i ugniataj masę przez kolejne 5 minut i obserwuj, jak zmienia się w coś znacznie bardziej przypominającego ciasto chlebowe.
Przełóż do wysmarowanej tłuszczem miski i odstaw na 50 minut.

Teraz wyjmij ciasto z miski na stolnicę oprószoną mąką, rozciągnij i złóż (zobacz nasz film , aby zobaczyć tę technikę, jeśli jej nie znasz). Przełóż do miski, przykryj i odstaw na 50 minut. Po 50 minutach ponownie przenieś je na oprószoną mąką powierzchnię roboczą i ponownie rozciągnij i złóż. Przełóż do miski, przykryj i ponownie odstaw na 50 minut. To jest twoje drugie rozciągnięcie i złożenie.

Teraz czas na kształtowanie. Kształtowanie to coś, dla czego każdy z czasem rozwija swoją własną technikę. W razie potrzeby możesz dowiedzieć się więcej na temat kształtowania z dobrej książki o chlebie, takiej jak Hamelman lub Reinhart. Możesz również obejrzeć nasz krótki film na temat kształtowania kul.

Podziel ciasto na 6 równych części i uformuj bułki. Nie potrzebują koszyków garowniczych. Ułóż je na oprószonej mąką (semolina lub ryżowa) blasze lub desce, której będziesz używać do przenoszenia ich do piekarnika, lub umieść je bezpośrednio na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Teraz przykryj i pozostaw do wyrośnięcia na 50 minut. Kiedy uznasz, że kule wystarczająco urosły, ostrożnie zrób palcem bardzo małe wgniecenie w cieście. Jeśli wgniecenie pozostaje, chleb jest gotowy do pieczenia, jeśli wgłębienie zniknie, ciasto potrzebuje trochę więcej czasu.

Teraz twoje bule są gotowe do wstawienia do piekarnika (nagrzanego do 235 ºC ). Natnij górną część kulek. Aby uzyskać ładną skórkę, spróbuj wytworzyć trochę pary w piekarniku, umieszczając małą metalową blachę do pieczenia na dnie piekarnika podczas wstępnego nagrzewania piekarnika i wlewając pół szklanki gorącej wody natychmiast po włożeniu chleba do piekarnika. Uwolnij trochę pary, uchylając drzwiczki piekarnika 5 minut przed tym, jak chleb będzie gotowy. Jeśli zamierzasz wytwarzać parę za pomocą blachy do pieczenia, być może chcesz nieco podnieść temperaturę piekarnika, ponieważ w trakcie tego procesu stracisz trochę ciepła.

Po 25 minutach pieczenia chlebki powinny być gotowe. Przełóż je na kratkę i pozostaw do ostygnięcia. Te bule dobrze przechowują się również w zamrażarce i w razie potrzeby można je szybko rozmrozić w kuchence mikrofalowej.

 

Plan przygotowania mini chlebków na zakwasie
dzień 1 22.00 Przygotuj zakwas i pozwól mu fermentować przez 12 godzin w temperaturze pokojowej
dzień 2 10.00 Wyrób ciasto

10.00 Rozpuść zakwas w odrobinie wody
Dodaj mąkę i wodę i wyrabiaj 1 minutę
autoliza przez 30 minut
10.30 Dodaj sól i wyrabiaj przez 5 minut
Pozostaw na 50 minut, aby odpoczęło
11.25 h 1. rozciągnięcie i złożenie
Pozostaw na 50 minut, aby odpoczęło
12.15 godz. 2. Rozciągnij i złóż
Pozostaw na 50 minut, aby odpoczęło
13.05 Kształtowanie
około 50 minut ostatecznego wyrastania w temperaturze pokojowej
13.55 Do piekarnika (235 ºC) na 25 minut
14.20 Wyjmij z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia

Mini boulles na blogach:
Akacjowy blog
Konwalie w kuchni
Kuchennymi drzwiami
Ogrody Babilonu

22 thoughts on “Chlebowe kule na zakwasie. Lutowa Piekarnia

  1. Nie dziwię się, że tak szybko zniknęły te małe chlebki są bardzo pyszne.
    Ta nasza lutowa piekarnia jest bardzo udana 🙂

  2. Wspaniale upieczone bułeczki i bardzo żałuję, że nie zdążyłem ich wspólnie z Wami upiec w ten weekend. Będę piekł samotnie w kolejny 🙁

  3. Na pewno jest się czym zainteresować, jeśli ktoś lubi domowe wypieki.

  4. Pyszne i chrupiące!
    Dziękuję za wspólny lutowy czas.

  5. O i nawet tej karty nie mam zamiaru zamykać, ZOstaiwam, bo jest pzepis, a bułeczki kuszą, kuszą…

  6. Wypieki na zakwasie są obłedne. Przepis zabieram i z chęcią zrobię 🙂

  7. Witam serdecznie ♡
    Wyglądają super, bardzo chętnie wypróbuję ten przepis 🙂
    Pozdrawiam cieplutko ♡

  8. Wędrowki po kuchni

    Wspaniałe chlebki. Nie ma nic lepszego niż domowe, pachnące pieczywo!

  9. Ekstra pomysł, sam od niedawna robię podobne wynalazki, tak więc zapewne skuszę się na sprawdzenie Twojego przepisu 😉

  10. Chlebowe kule wyglądają cudnie, jak malowane aż miło popatrzeć, napewno pachną cudnie i smakują wybornie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *