Najbardziej znanym wielkanocnym ciastem we Włoszech jest Colomba, ukształtowana na kształt gołębicy. Inną popularną formą jest pleciony pierścień lub bochenek z kolorowymi surowymi jajkami, które ‘gotują się’ podczas pieczenia ciasta w piekarniku – Pane di Pasqua. Z tego miękkiego ciasta brioszkowego włoskie mammy tworzą także figurki lalek zwanych Le Pupazze i obdarowują nimi swoje dzieci w postaci wielkanocnych przysmaków.
Pane di Pasqua związany jest oczywiście z religijną symboliką wielkanocną. Okrągłe warkocze ciasta mają oznaczać koronę cierniową, którą nosił Jezus, a jaja – odrodzenie.
Ten tradycyjny chleb wielkanocny jest wyrabiany z ciasta wzbogaconego, które rośnie powoli, bowiem powinno urosnąć przed pieczeniem trzy razy. Planując więc pieczenie Pane di Pasqua, należy wziąć to pod uwagę.
Pane di Pasqua to wypiek wyjątkowy, mięciutki i bardzo smaczny, a przy tym nie jest przesadnie słodki ani kaloryczny. Podawany na śniadanie w czasie Wielkanocy i maczany w kawie lub mleku świetnie smakuje i jest traktowany jako przysmak. Jajka natomiast smakują tak jak ugotowane. Buona Pasqua!
Pane di Pasqua
składniki na 4 wieńce
1 3/4 szklanki mąki pszennej chlebowej ( u mnie orkiszowa T550)
szczypta soli
skórka otarta z cytryny
2 1/2 łyżki cukru pudru
1/4 szklanki letniego mleka
1 1/2 łyżeczki suszonych drożdży
2 jajka
1/2 szklanki masła
4 surowe jajka
dodatkowo: 1 jajko do posmarowania ciasta i kolorowy cukier do posypania – u mnie pistacje
W misie miksera wymieszaj mąkę, sól, skórkę i cukier. Zrób w środku dołek, wlej mleko i wsyp drożdże, wymieszaj widelcem. Następnie dodaj roztrzepane widelcem jajka. Za pomocą nasadki do ciasta ugniataj przez około 1 minutę, aż składniki się połączą. Przykryj miskę folią i pozostaw do wyrośnięcia na 2 godziny, co 30 minut złóż oba końce ciasta do środka (powtórz to 4 razy).
Po dwóch godzinach dodawaj do ciasta masło po kawałku, miksując na średnich obrotach za pomocą haka do ciasta. Miksuj tylko do połączenia całego masła z ciastem, a następnie odstaw ciasto na 10 minut. Zagniataj je ponownie przez 5-6 minut, aż będzie gładkie i będzie odchodzić od ścianek misy. Ciasto przełóż do lekko natłuszczonej miski, przykryj folią i wstaw do lodówki na 2 godziny (moje spędziło w lodówce całą noc).
Ciasto przełóż na blat lekko posypany mąką i podziel je na 4 części. Z każdej części ukształtuj dwa wałki po ok. 25-30 cm, połącz je u góry i skręć je aby utworzyć wieniec, powtórz to z pozostałymi kawałkami ciasta. Umieść wieńce na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykryj i pozostaw do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 1-2 godziny, aż ciasto podwoi objętość.
15 minut przed końcem wyrastania rozgrzej piekarnik do 180 st. C i włóż surowe jajko do każdego wieńca, a następnie posmaruj je rozkłóconym jajkiem i posyp posypką. Piecz przez około 20 minut lub do zrumienienia ciasta. Upieczone bułeczki przenieś na kratkę, aby ostygły. Ostudź przed podaniem.
Idealna na świąteczny stół, chętnie skorzystam z przepisu, bo nigdy jej nie piekłam
Cztery fajery,
a w dodatku bardzo pyszna. Zachwyca smakiem każdego.
Zachwyca smakiem, ale też wyglądem. Bardzo ciekawy wypiek z tradycją w tle☺️
Marzena, tak. Polecam. Smak wyjątkowy i ciekawa oprawa śniadania wielkanocnego.
Świetny przepis
Dziękuję Patrycja
Chlebki wyglądają wyśmienicie i takich jeszcze nie piekłem:)
Guciu, są fantastyczne. Koniecznie je upiecz.
Wyglada bardzo apetycznie 🙂 Aniu dziekuje za przepis, przyda się 🙂 ja takie cudeńka mogę jeść cały czas 🙂
Aniu, bardzo pyszne, naprawdę warto upiec.
Wow, szkoda że dopiero teraz to zobaczyłam. Bedzie na kolejny rok 🙂
Kinga, bardzo Ci polecam.
Cudnie to wygląda i wielokrotnie widziałam zdjęcia, sama nie odważyłam się zrobić, choć takie wieńce z pisankami pięknie wyglądają, mam jednak pytanie, czy te jajka, nawet pieczone od surowego w takiej sporej przecież temperaturze, nie robą sie jakieś obrzydliwe? Je się je, czy7 to tylko raczej ozdoba?
Iwona,
warto je upiec. Są pyszne i urocze. A jajka, jak napisałam we wstępie są oczywiście do zjedzenia. Smakują tak samo jak ugotowane na twardo.
Nigdy nie słyszałam o tym wypieku. Niesamowicie smacznie to wygląda wizualnie.
Ile ja się od Ciebie Aniu kulinarnych nowinek dowiaduję.
Świetny przepis i urozmaicenie świątecznego stołu. Wiele razy byłam we Włoszech, ale nigdy w czasie świąt. Wspaniałe bułeczki z jajkami 🙂
Dziękuję Irenko. Rzeczywiście to niebanalna ozdoba wielkanocnego stołu. A przy tym pyszne.
Nie będę czekać do kolejnych świąt. Upiekę je jutro! Wyglądają tak apetycznie, że szkoda czekać rok 😉
Małgorzata, to dobry plan. Poza tym ciasto jest wyjątkowo pyszne. Jajka też.
Jakie fajne gniazdka
Margot,
a jakie pyszne.
Bardzo podobne do hiszpańskich “pascua de mona”. Często też z jajkiem czekoladowym. W każdym razie bardzo efektownie wyglądają na stole wielkanocnym
Edyta, podobne. Kultury się przenikają.
Bardzo nam smakowały.
Już co prawda po Wielkanocy ale muszę je upiec, przepis nawet nie jest bardzo skomplikowany a wyglądają przepięknie.
Viola, no chyba przestępstwa nie popełnisz…
Warto je upiec.
Na świątecznym stole z pewnością prezentowały się wspaniale i do tego też smakowały 🙂 Z chęcią bym spróbowała
Wędrówki po…,
tak, to oryginalna ozdoba stołu i pyszne ciasto.
Piekę czasem na Wielkanoc, wymiennie z naszym święcelnikiem, casatiello. Przepisu, który prezentujesz nie znam. Wypróbuję 🙂
Pichceniomania,
Pane di Pasqua to bardzo popularny wielkanocny chleb.
Polecam.
Bardzo lubię ten wypiek i w planach mam go na “naszym” zaczynie 🙂
Może razem się kiedyś uda?
Pozdrawiam
Kamila, świetnie
W takim razie do upieczenia.